To, že štvrtok bude plný jabĺk, sa prváci dozvedeli z mapy mysle nakreslenej na tabuli, ale aj počtom troch jabĺčok , ktoré si doniesol každý prvák. Už v rannej komunite bolo ich úlohou dokončiť neúplnú vetu „Jabĺčko môže byť.... .“ Ich vyjadrenia pani učiteľka zapisovala na šablónku veľkého jablka raz tlačeným a raz písaným písmom. Prečo? Aby žiaci v napísaných slovách vyhľadávali a rozlišovali tlačené i písané tvary krátkeho, dlhého, veľkého i malého písmenka A. V šlabikári potom rozvíjali svoju fantáziu a k obrázku „Oslava starej mamy“ vymýšľali, čo mohla stará mama mať na oslave jablkové. Na tabuli si spoločne precvičovali rôzne tvary písmen A napísané na jabĺčkach a k tlačeným tvarom tohto písmena priraďovali písané a naopak. V šlabikári si to upevňovali, ale už každý prvák samostatne.
Aby si trochu oddýchli a ostali v téme jabĺk, v energizéri si v dvoch zástupoch zasúťažili, keď si posúvali jabĺčko popod rozkročené nohy. Na matematike riešili slovné obrázkové úlohy o jabĺčkach. Kým pani učiteľky šúpali jabĺčka, ako predprípravu na ich zaváranie, žiaci si pozreli rozprávku o jabĺčku. Ich úlohou bolo aktívne počúvať, aby vedeli odpovedať na otázky zisťujúce pochopenie obsahu rozprávky.
No a potom si každý vybral sklenenú fľaštičku, na ňu ten správny vrchnáčik a postupne ich napĺňali nakrájanými mesiačikmi jabĺčka. Nezabudli ani na plátok citróna a voňavý klinček.
Kým pani učiteľka zalievala nálevom naplnené fľaštičky, mali prváci v nastrúhaných šupkách vyhľadať aspoň 3 jadierka a nájsť spôsob ako budú skákať. Kubko Tomčány našiel jeden spôsob, keď jadierka z výšky hodil na lavicu a oni, čuduj sa svete, poskakovali. Druhý spôsob im ukázala pani učiteľka, ktorá päsťou udierala na lavicu, kde mala jadierka a tie skákali tiež. Najviac však žiakov zaujal pokus s jadierkami v pohári s vodou, do ktorej priliali ocot a pridali sódu bikarbónu. Všetky jadierka „vyskočili“ zo dna pohára k jeho okraju.
V ďalšom energizéri súťažili 4 skupiny žiakov v súťažiach s jabĺčkami. Najprv museli s jabĺčkom pritisnutým medzi kolenami prejsť určenú dráhu, potom s jabĺčkom na hlave, vo dvojici s jabĺčkom prichyteným chrbátikmi. Poslednou úlohou bolo nakresliť na tabuľu jabĺčko so zaviazanými očami. Úlohy v súťažiach boli zamerané na zručnosť detí.
Učivo prvoky pani učiteľka tiež prepojila s témou jablka. Žiaci porovnávali rôzne druhy jabĺk zmyslami zrakom, čuchom i chuťou. Učili sa pomenovať jednotlivé časti jablka ako dužina, šupka, stopka, jaderník, jadierko a význam jadierka pre rozmnožovanie. Ba dozvedeli sa, že tie drobné strapčeky na spodku jablka je zvyšok kvetu, z ktorého sa len po opelení, napríklad aj včielkou, vytvorí plod – jablko. Zistili, že v jabĺčku sa nachádza aj hviezdička, keď sa prekrojí priečne.
A čo so šupkami? Veď v nich sa nachádza najviac vitamínov. Tie prváci poukladali do sušičky a z vysušených si urobia v najbližšom období dobrý jablkový čaj.
Každý prváčik si svoj jablkový kompót zoberie domov a otestuje mieru svojej trpezlivosti, pretože jednou z vianočných úloh bude otvoriť ho a ochutnať.
Záverom sa natíska otázka. Bolo tých úloh ako maku? Boli príkladom integrácie učiva, na čom je založený program ITV - VEU? Odpoveď si musí dať každý, kto toto číta.
Nezaháľali ani v ďalších ročníkoch.
2.A - piekla štrúdľu z lístkového cesta, sušila jabĺčka v sušičke ovocia. Práce si podelili, deti bavilo strúhať, krájať, sypať, motať a samozrejme aj jesť vlastný výtvor. Každá práca je potrebná a najviac si zapamätali, že pri práci s potravinami je dôležitá hygiena.
3.A - robila dva druhy šalátov a tiež sušili jablká. Rozdelení na skupiny pracovali so zanietením. A bolo to veru aj vidno. Šaláty chutili všetkým v škole. Jeden bol jablkovo - mrkvový a druhý ovocný mix. Zistili, že pri práci s ostrými predmetmi je dôležitá pozornosť a sústredenie sa na prácu. Sem - tam sa aj pichlo do pršteka.
4.A - piekla mafiny z jablkového cesta. Boli výborné. Zmizli raz dva. Kam? Do brucha každého maškrtníka, ktorému sa mafina ušla. A vyrobili informatívny plagát o význame, pôvode, ..., samozrejme JABLKA. Ten visel von pred školou a zaujímavé informácie si mohol prečítať každý, kto išiel okolo.
Takže viete, že celý deň bol úplne celý, celučičký jablkový. Mňam.