22. marec sa v našej škole celý deň niesol v znamení vody. Nebolo to len tak náhodou. Tento deň je vyhlásený za SVETOVÝ DEŇ VODY.
Aj prváci, napriek tomu, že ešte nepoznajú všetky písmenká, plnili veľmi zodpovedne úlohy, v ktorých získavali nové poznatky a menili na vedomosti o vode.
V rannej komunite brainstormingom dopĺňali neúplnú vetu „Voda sa ma dotýka...“
V energizéri sa zmenili na vodu v rieke a pantomímou znázorňovali, že voda tečie pomaly, rýchlo, naráža na brehy, vytvára vodný vír, obmýva veľký kameň, tečie ako vodopád…
Po prečítaní krátkeho textu o vode mali ukázať, že čítali aj s porozumením. Preto v texte farebne vyznačovali odpovede na otázky Aká voda sa nachádza v prírode? Ktorá voda je zdravá? Prečo je voda dôležitá pre život?
V spoločnej úlohe žiaci z rôznych časopisov vystrihovali a lepili na vystrihnuté kvapky vody, kde všade sa voda nachádza. ( v riekach, jazerách, bystrinách, kalužiach, v telách človeka, zvierat, rastlín, moriach, oceánoch, v oblakoch, pod zemou, v stromoch… )
Všetky kvapky potom naviazali niťou a pripevnili pomocou vyučujúcej na oblak s názvom VODA SA NACHÁDZA V…
V ďalšej časti vyučovacieho bloku učiteľka každému žiakovi povedala jeden jednoduchý fakt o vode. Žiak vetu zopakoval, určil počet slov v tejto vete.
*Bez vody človek vydrží 4 dni. ( 6 slov)
*Pitná voda je potrebná pre život.
*Voda sa nachádza v tele ľudí, zvierat i rastlín.
*Denne by sme mali vypiť až 2 litre vody.
*Ľudský mozog má až 80% vody.
*Ľudské telo má až 70% vody.
*Zásoby pitnej vody sa míňajú.
*Každý deň minieme doma aj 500 litrov vody.
*Nedostatok vody je príčinou chorôb.
*Naša Zem sa volá aj modrá planéta.
*Na našej Zemi je viac vody ako pevniny.
*Slanej vody je viac.
*Sladkej vody sú len 3%.
*Pitnej vody je najmenej.
*Mnoho ľudí na svete nemá dosť pitnej vody.
Potom nasledovali otázky k týmto vetám ako: Prečo sa naša Zem volá aj Modrá planéta? Koľko vody minieme doma počas dňa? atď.
V energizéri žiaci bežali k slovám napísaných na lístočkoch pripevnených v priestore triedy podľa pokynov učiteľky ( čistá voda, morská búrka, zavlažovanie, záplava, prameň, dážď, kúpeľ, vodný živel ).
V SPOLOČNEJ APLIKAČNEJ ÚLOHE sa žiaci dozvedeli, čo je to kolobeh vody v prírode.
Potom žiaci pracovali na výberových aplikačných úlohách, z ktorých si mohol každý žiak vybrať pripnutím lepky s svojím menom k úlohe.
a) Prepíšem vety o vode.
b) Vypočítam príklady s rámikom – kvapkou v okruhu do 20.
c) Vymaľujem v pracovnom liste modrou pastelkou, kde všade sa nachádza voda v prírode.
d) Dokreslím, čo by z toho mohlo byť, keby to nebola kvapka vody.
e) Naučím sa spievať peknú pesničku o vode.
f) Zatancujem ako tečie voda podľa hudobného sprievodu.
V ďalšom energizéri bolo úlohou žiakov zistiť, kde v sociálnom zariadení školy je heslo „ Pijem zdravú vodu iba z vodovodu“.
V spätnej väzbe mal každý žiak pred sebou vystrihnutú kvapku vody. Do kvapky vody vstúpil ten, kto vedel odpovedať na otázky o vode. Učiteľka sa vždy pýtala niektorého z týchto žiakov. Ak žiak vedel správne odpovedať dostal kvapku vody - modrý korálik.
V záverečnej reflexii žiaci odpovedali aj pomocou mapy mysle, ktorá bola na tabuli počas celého vyučovania- teda dvoch 90 minútových blokov
*Aké aktivity sme dnes robili?
*Prečo sme dnes robili tieto aktivity?
*Ktorá informácia bola pre teba najzaujímavejšia?
*Na čo nikdy nezabudneš v spojitosti s vodou?
V druhom ročníku, celý modrý deň pracovali žiaci s heslom „každá kvapka sa počíta“, ktoré si napísali na čelenku z papiera. Zamýšľali sa, aký význam má toto heslo, prečo si pripomíname Svetový deň vody. V skupinách si precvičili svoju fantáziu, na čo iné sa im podobá kvapka vody. Pokusom pozorovali kolobeh vody v prírode, ktorý sa snažili neskôr vo dvojiciach aj vyrábať z papiera. Pracovali v pracovnom liste, v ktorom si precvičili slovenský jazyk, matematiku a dozvedeli sa nové zaujímavosti o vode. V pohybových aktivitách sa dozvedeli o skupenstvách vody, za pomoci slamiek prenášali kvapky vody do svojich pohárikov. Rozprávali sa, ako a kedy sa ich voda dotýka, a prečo je voda taká vzácna. V závere hodiny si urobili súťaž, v ktorej každý žiak musel vypiť cez poprepichovanú slamku pohár čistej vody z vodovodu, čo najrýchlejšie.
V tretom ročníku žiaci čítali príbeh „ Filip a modrá starena “, kde sa spoločne zamýšľali nad plytvaním a znečisťovaním vody. Navrhovali riešenia ako predísť týmto problémom. V dvojiciach riešili úlohy k prečítanému textu. Aplikačnými úlohami tvorili príbehy a básne o vode, skladali loďku z papiera, zamýšľali sa nad ekologickými témami, naučili sa nové piesne o vode, zopakovali si skupenstvá vody, ktoré priestorovo modelovali. V závere sa zamýšľali ako aj ony, svojimi každodennými činnosťami môžu prispieť k šetreniu a neznečisťovaniu vody.
Bez jedla vydrží človek 40 dní, bez vzduchu 4 minúty, bez vody 4 dni.
Túto vetu prečítala v 4. triede pani učiteľka žiakom v úvode vyučovanie, ktoré sa nieslo v duchu slova VODA – Svetový deň vody.
Štvrtáci, všetci oblečení v modrom, si už po štvrtýkrát pripomínajú tento deň a o vode už vedia naozaj dosť.
Najzávažnejším problémom vody je jej znečisťovanie. Preto sa touto témou zaoberali podrobnejšie. Prečítali si náučný text o čističkách odpadových vôd, o spôsoboch čistenia vody, aj o alternatívnych spôsoboch čistenia vody. Uplatnili aktívne počúvanie, keď na základe vypočutého príbehu, kreslili o ceste vodnej kvapky do ČOV a späť .
Všetky nové, ale už aj poznané vedomosti si potom overili pri vypracovávaní aplikačných úloh o VODE.
Na záver dňa sa zahrali, samozrejme s vodou. Vyrobili obrázky „Chodiacu vodu“ , „Dúhový papier“ pomocou bublifuku.