Aj my sme sa zapojili so celoslovenského projektu Nadácie pre deti Slovenska HODINA DEŤOM. Prebieha už 19.ročník podpory detí a mladých ľudí Slovenska. Chceli sme prispieť na dobrú vec, a tak sme sa rozhodli, že budeme chodiť po našej obci. Navštívili sme niektoré firmy, obecný úrad i niekoľko domov, kde nás pozvali. Ochotne nám prispievali tí, ktorí nás videli ulicami Valče prechádzať. Určitou čiastkou prispeli i samotné deti, zamestnanci školy. Podporovať a pomáhať je dobré vedieť. Nikdy nevieme, či pomoc nebude potrebovať niekto z nás. Musíme sa učiť, že rozdeliť sa dá aj z mála, len treba mať srdce na správnom mieste. Ďakujeme všetkým, ktorí nám prispeli, ale aj tým, ktorí nás obišli, aj to je voľba. V živote je potrebné naučiť sa reagovať na pestrosť nás všetkých. A ešte na záver. Malý odznak s podobizňou maskota Huga, či nálepka s ním, nám bude pripomínať, že my vieme, kde máme srdiečko. ĎAKUJEME.
Novinky
Hodina deťom
- 1. 11. 2017
Divadlo
- 7. 11. 2017
Chalúpka na stračej nôžke
Len dvaja herci, nakreslené pozadie s lesom a chalúpka na stračej nôžke. Zdalo by sa – málo. Lenže opak bol pravdou. Škriepka dvojice hercov o tom čo, ale hlavne ako ( teda sucho ) jeden z nich začal čítať rozprávku „Ako išlo vajce na vandrovku“, upútala pozornosť nielen žiakov, ale aj detí MŠ. Aby to teda „nebolo také suché“, rozhodli sa herci pre inú rozprávku. V modernom prevedení zahrali rozprávku „O perníkovej chalúpke“, ktorá však nebola z perníka, ku ktorej zablúdil školák hrajúci sa na mobile, ktorému sa naraz vybil, strašná ježibaba sa v nej považovala za krásnu, múdru a nechcela školákovi ukázať cestu späť k rodičom. Nakoniec mu dala tri úlohy, ktoré aj vďaka deťom, ktoré radili chlapcovi, zvládol. Pri plnení úloh si hlavne deti z MŠ aj zatancovali a zaspievali. Ježibabe neostávalo nič iné len mu ukázať cestu do „civilizácie“ - na sídlisko nemenovaného mesta. Tu opäť stretol pri autobusovej zastávke tetu, ktorá sa viditeľne podobala na ježibabu. A mobil už mal v poriadku. Asi preto, že v meste už bol signál. „Ach tie mobily, mobily! Čo vyrastú z vás deti?“ To boli posledné slová „tety ježibabky“.
M - ako myš a ...
- 6. 11. 2017
Prváci a prvé slová. Prečítané !
Mapa mysle, cez ktorú sa každé ráno prváci dozvedia, čo ich čaká , im vo štvrtok 2.11. dala jasne najavo, že budú čítať prvé slová. Predtým však v rannej komunite tvorili slová začínajúce na hlásku M k danej nápovedi učiteľkou. Napríklad opak veľkého je …., na oblohe v noci svieti…. ,otravný hmyz…, vyrábajú ho včely…, malý hlodavec s chvostíkom…, jedovatá huba…., obľúbené domáce zvieratko… . Potom sa zoznámili s tlačenou a písanou podobou malého a veľkého písmenka M. Učili sa nápovednú básničku k písmenku M a v domácej príprave sa ju mali naučiť na najlepší osobný výkon.
V šlabikári potom pod určené obrázky zapisovali, či sa písmenko M nachádza na začiatku, v strede alebo na konci slova. No a potom to prišlo!
PRVÉ SLOVÁ NA „ČÍTACOM REBRÍKU“. Lenže sa čítalo – stúpalo zhora nadol - mama, SAMO, misa, sami, sám, mami, MAPA, PASÚ, SUP, PES a ešte niekoľko slov aj v písanej podobe. Niektorí prváci sa „pochlapili“, lebo čítali správnou technikou - splývavo po slabikách ( veď slabiky sme už čítali ). Preto dokázali bezchybne prečítať tieto slová.
V energizéri „pes a mačka, to je riadna naháňačka“ nabrali sily a rozcvičili si rúčky, aby mohli písať veľké písané písmenko M.
Na prvouke sa žiaci učili, najprv cez opakovanie viet po učiteľke, o mačke domácej. Potom odpovedali na otázky o stavbe tela i spôsobe života mačky domácej, čo bolo aj overovanie ich aktívneho počúvania sa navzájom. Z písmenka M sa naučili nakresliť štylizovanú mačku a na rozvoji životných zručností sa cez obkreslenie šablónky, strihanie, vymaľovanie a lepenie naučili nielen vytvoriť myšku, ale aj trpezlivosti a snahe podať najlepší osobný výkon.
Tak aj takúto podobu má učenie v programe ITV – VEU.
Viktor
- 6. 11. 2017
Viktorove pesničky
Po šiestich rokoch zavítal zase medzi deti ujo Viktor – Viktor Guľváš. Svojou gitarou a hudobným sprievodom dokázal motivovať škôlkárov i školákov nielen k spievaniu, cvičeniu, ale aj učeniu sa „cudzích jazykov“ a to v pesničke Afrika. Otázkami po niektorých pesničkách zisťoval, či deti rozumeli obsahu pesničiek. A pochválil našich žiakov. Vedeli, o čom a prečo o tom spieval. Tento výchovný koncert sme pre žiakov vybrali preto, aby si aj takouto zážitkovou formou upevňovali a uvedomovali svoj sociálny a osobnostný rozvoj.
Noc v škole
- 5. 11. 2017
Ďalšia noc, ktorú sme prežili v škole je za nami. Bolo Vám to príprav. Ako budeme spať, čo budeme jesť, možno aj nejaké odmeny chceme pripraviť, nachystať si príbehy, ktoré by boli aj strašidelné, .. . Všetko sa nám podarilo. Dokonca i počasie nám prialo a prešli sme sa takmer celou dedinkou so svetlami v rukách. Aj sme si zakričali a sem - tam niekoho nastrašili. Boli medzi nami takí, ktorí sa veru tmy a strašidiel boja. Ísť na kopec do tmy nebolo jednoduché, objavili sa i slzičky. Dohodli sme sa, že ak budeme spolu držať, nič sa nám nemôže stať. A verte - neverte, nič sa nám nestalo. Len akosi zaspať sa nám nedarilo a spánok niektorých premohol až nad ránom
. Vstávanie bolo viac ako neveselé. Ešte by sme si podriemali, ale povinnosti sú povinnosti. Rýchlo umyť sa, pobaliť brlôžky a šup na raňajky. A ďalšia noc v škole sa práve stala už len spomienkou. Malé darčeky a sladkosti nám budú pripromínať ako nám bolo dobre a že šťastie praje odvážnym, či pripraveným.
Tekvice a tekvičky
- 2. 11. 2017
Dom, strašidlo, ježibaba, veselý škriatok, usmievajúce sa dievčatko - to je len zopár vyrezaných obrázkov do tekvíc. Stretli sme sa všetci. Deti s rodičmi i my pedagógovia. Pomáhala nám aj pani školníčka. Vyrezávalo sa, kreslilo, vyberali sa semienka na ďalší rok a zapaľovali sme veľa sviečok a kahancov. Snažil sa každý, aby to jeho strašidielko tekvicové bolo najkrajšie. Keď sme v nich zapálili svetlo a nastalo šero - to Vám bolo radosti a krásy. Aj takouto aktivitou sa spája domáce prostredie so školským. V príjemnej atmosfére jesene a čarovnej nálady sa ľahšie rozpráva, pracuje a spomína. Škode len, že nie všetci majú pre naše tvorenie pochopenie. Nevadí, určite nevideli tú radosť v detských očiach a ich čistý záujem pre magický čas. Ďakujeme všetkým za ich čas a nápady.
Určite sa stretneme aj o rok. Ten utečie ako voda, a tak už teraz plánujte ďalšie " vyrezávačky".
Indiánske čelenky v 1. A
- 27. 10. 2017
Indiánske čelenky
Ich zhotovenie sa stalo motiváciou k vyvodeniu nového písmenka I, i. Pri ich zhotovení mali žiaci za úlohu nielen pekne obkresliť šablónky pierok, ale ich aj správne rozmiestniť na 2 farebné papiere tak, aby ich mali 5. Potom prišla najťažšia úloha vystrihnúť ich. Nie všetkým sa to podarilo na najlepší osobný výkon. Lepenie pierok už išlo hravo. V konečnom dôsledku sa však z každého žiaka stal na chvíľu indián.
To, že pierok malo byť päť, malo svoju príčinu. Podľa počtu farebných pierok v indiánskej čelenke tvorili žiaci štvorice príkladov napríklad 1 + 4 = 5, 4 + 1 = 5, 5 – 4 = 1, 5 – 1 = 4 , keď jedno pierko bolo žlté a 4 červené.
Že sa I podobá na paličku, to vedeli všetci, ale čo to môže byť, ak to nie je palička ? V tejto aktivite si prváci rozvíjali svoju fantáziu a predstavivosť. Takže to môže byť vareška, ukazovadlo, palička pre starčeka, šíp do luku, oštep, palička na sadenie, valček, ...
Pod obrázky , v graficky vyznačených slovách, zapisovali, kde sa písmenko i nachádza. Potom ho v texte „Hups hľadal mikinu“ vyhľadávali a označovali zelenou pastelkou. Martin Červeň tak dobre aktívne počúval tento príbeh, že ho dokázal vlastnými slovami prerozprávať. Správnu techniku čítania si precvičovali prváci na slabikách s novým písmenkom i, i. Poslednou aktivitou bolo písanie správneho tvaru písanej podoby písmenka I.
A čo zajtra?
Naučíme sa motivačnú básničku.
Babka okom mihla, kde je moja ihla?
Indiáni, Apači už sa mi to nepáči.
Čelenky ste ušili, sedem ihiel zlomili.
Aj prváci cestujú za poznaním
- 27. 10. 2017
Máme radi rozprávky – aktivita pripravená Národným literárnym múzeom v Martine v rámci rozvoja čitateľskej gramotnosti
Aj prváci dňa 24.10.2016 navštívili Národné literárne múzeum v Martine . Väčšina z nich uplatnila nielen trpezlivosť, ale aj aktívne počúvanie pri vypočutí si dramatizácie rozprávky “ Vlk a kozliatka“. Kozliatok však nebolo sedem, ale len tri a z toho jeden capko. Niektorí sa zapojili aj do prerozprávania celej rozprávky v úlohe postavičky, ktorú si podľa vlastne fantázie mohli vymaľovať.
Správnymi odpoveďami na otázky z rozprávky potvrdili, že aktívne počúvali. Aj takýmto zážitkovým učením si prváci rozvíjali nielen čitateľskú gramotnosť, ale aj v inom prostredí uvedomovali význam aktívneho počúvania, ktorého projekt práve v triede realizujeme.
Šarkaniáda
- 1. 11. 2017
Obloha tmavá, neprší, slnka niet. Vietor fúka, duje a šarkanmi to len - tak veje. Pár vetami by sme Vám mohli opísať našu ŠARKANIÁDU. Počasie bolo chladné, no bez dažďa a vietor sa priam predvádzal. Bola by to veru škoda nevyužiť. A tak sme sa pripravili. Šarkany sa vyrábali, kupovali a veľa z nich aj poriadne vysoko lietalo. Niektoré mali krátke šnúry, až tak ďaleko ich to ťahalo. Boli aj také, ktoré sa len motali, motali, motali. Ďalším sa nachcelo ísť do vetriska a tak sa radšej plazili alebo len šantili pri zemi. Divadlo na oblohe to bolo pekné, však posúďte sami. Po " lietajúcom " zážitku sme sa ponáhľali do školy na malé občerstvenie. Nelietajúce šarkany nám ozdobili chodbu školy a určite boli spokojné, keď sme sa na ne pozerali a potešili sme sa ich krásou.
Druháci v SNLM
- 25. 10. 2017
Kde bolo, tam bolo, bolo raz jedno vajce, ktoré sa veeeľmi nudilo ... a čo sa s tým vajcom stalo Vám porozprávajú žiaci 2. ročníka, ktorí navštívili Slovenské národné literárne múzeum v Martine v rámci čitateľskej gramotnosti. Kým sme prišli do literárneho ateliéru, museli sme prejsť chodbami múzea, kde sme videli staré knihy, pisárovu lavicu, ale najviac žiakov zaujal tlačiarenský stroj. Nevedeli pochopiť ako sa na tom „čude“ mohli tlačiť knihy. A potom prišli dlho očakávané dvere ... Za nimi čakalo deti príjemné prostredie plné pasteliek, rozprávok a oddychová zóna. Najprv sa deti s pani porozprávali o rozprávkach - akú má kto rád a potom sa pohodlne usadili, ľahli si. Započúvali sme sa do rozprávky „Ako išlo vajce na vandrovku“. Keď sa rozprávka skončila, prerozprávali sme si dej. Potom si deti povyberali aktivity spojené s rozprávkou. Niektorí maľovali a vystrihovali, iní zas dolepovali postavičky do deja. Na záver sme si s vymaľovanými postavičkami prerozprávali celú rozprávku a podľa postupnosti sme pripínali na magnetickú tabuľu. Dúfame, že aj prváčikov zaujme rozprávka tak ako nás, pretože ich návšteva SNLM ešte len čaká.
Piatkové aplikačné úlohy
- 24. 10. 2017
Poslednú úlohu, ktorá bola súčasťou projektu „HOVORME O JEDLE“ robila každá trieda samostatne.
Úlohou bolo vypracovať aplikačné úlohy na základe získaných zručností a vedomostí počas štyroch dní, ktoré boli o zdravej výžive, o ceste mlieka, ovocí, zelenine a príprave šalátov. Každý žiak si mohol vybrať z pripravených aplikačných úloh tú, ktorú by dokázal zvládnuť čo najlepšie.
- Vylúštim tajničku.
- Napíšem príbeh „O červivom jabĺčku“, „O zabudnutom jabĺčku“, „O zhnitom
jabĺčku“.
- Prečítam si príbeh o ..... a potom ho prerozprávam.
- Zaspievam pesničku o nejakom ovocí.
- Zaspievam pesničku o nejakej zelenine.
- Napíšem básničku o ovocí a zelenine.
- Vyrobím z odpadového materiálu nejaký druh ovocia a zeleniny.
- Dotvorím, čo by z kresby ovocia a zeleniny mohlo byť.
Vybrané úlohy mohli vypracovať samostatne ako jednotlivci alebo ako skupina, ak si úlohu vybralo viac žiakov.
Všetky vypracované aplikačné úlohy potom odprezentovali pred celou školou.
V záverečnej reflexii mohol každý povedať, čo ho na celom projekte najviac zaujalo, čo sa mu páčilo, čo si zapamätal a čo nové sa naučil.
Zelenina
- 24. 10. 2017
ZELENINOVÝ ŠTVRTOK
Zelenina zdravá je, to dnes každý žiak už vie.
A vedia to aj naši žiaci, ktorí aj dnes ukázali, že o zelenine vedia veľa.
V úvode štvrtkového zeleninového bloku žiaci vypracovali otázky, týkajúce sa počutých – zapamätaných informácii z predchádzajúceho dňa.
Aj dnes si každá trieda rozdelila úlohy, aby v druhej triede vyrábali postavičky zo zeleniny - „CIBULIAČIKA“. Využili mrkvu, petržlen, zemiaky, pomohli si celým čiernym korením, klinčekmi, špajdľami a cibuľa sa zmenila na krásne postavičky. Tretiaci a štvrtáci si rozdelili zvyšnú zeleninu a vyrábali zdravé šaláty: mrkvovo-jablkový, zelerový šalát, miešaný šalát z čínskej kapusty, uhorky, paradajky a papriky, kalerábový šalát a vyskúšali sme aj netradičný karfiolový šalát s cibuľkou a reďkovkou. Prváci pomáhali.
Skončili sme ako ináč, ochutnávkou!
Ovocie
- 24. 10. 2017
STREDA PLNÁ OVOCIA alebo tiež „vitamínová“ streda.
Stoly na chodbe boli zaplnené ovocím z našich záhrad, ale aj exotickými kúskami z obchodov.
Výstava ovocia tak obsahovala netradičné hurmikaki, mango, pomelo, známejší grep, ananás, kiwi, mandarinky, pomaranče, citróny a banány. Nechýbali ani hrušky, slivky, ringloty, rôzne odrody jabĺk aj hrozna. Spolu sa nám podarilo doniesť 56 kusov tohto ovocia.
Aj keď sa na ovocie dobre pozeralo, predsa len nás lákalo ochutnať ho. Každá trieda pripravila z vystaveného ovocia nejakú dobrotu. Druháci urobili vitamínovú bombu – tzv. smoothies. Tretiaci ukázali svoju zručnosť pri príprave ovocných šalátov no a štvrtáci mysleli aj na zimu a pripravili sušené ovocie.
Aj dnes mali žiaci domácu úlohu, doniesť rôzne druhy zeleniny. Tentokrát sa žiaci naozaj posnažili, lebo spoločne sme vystavili 118 kusov zeleniny. Pochválili sme sa sladkými zemiakmi – bataty, patizónom, čili papričkami, baraními rohmi, tekvicou Hokaido, baklažánom, ale aj nám dobre známou zeleninou z našej záhrady.
Nechýbali ani dôležité informácie o využití a význame zeleniny.
Potravinová pyramída
- 24. 10. 2017
P Y R A M Í D O V Ý UTOROK
Druhý projektový deň bol o zdravej výžive a správnom stravovaní. Všetci žiaci svojimi informáciami o zdravých aj škodlivých potravinách dokázali, že vedia, čo je pre nich to najlepšie.
Ako spätnú väzbu k tejto téme sme vytvorili pyramídu zdravia. Žiaci hľadali a vystrihovali z rôznych letákov:
1.ročník: ovocie a zeleninu
2.ročník:mliečne výrobky
3.ročník: pečivo, obilniny, strukoviny, cereálie...
4.ročník: ryby, mäso a sladkosti
Spoločne potom nalepovali a skladali veľkú pyramídu od najzdravších až po tie nezdravé potraviny.
Na záver žiaci vytvorili výstavu z prineseného ovocia, ktoré mali doniesť za domácu úlohu. Súčasťou výstavy boli aj letáky, obsahujúce zaujímavé informácie o jednotlivých druhoch ovocia. Žiaci sa dočítali o ich využití v potravinárstve, aké vitamíny obsahujú, aké choroby pomáhajú liečiť a kedy sú najchutnejšie.
Babka a dedko - naši milí
- 24. 10. 2017
" Nech sú požehnaní tí, čo majú pochopenie s mojou neistou chôdzou a trasľavými rukami. Nech sú požehnaní tí, čo uznávajú, že moje uši sa už musia napínať, aby zachytili slová. Nech sú požehnaní tí, čo uznávajú, že moje oči sa musia dlhšie dívať, aby zachytili všetko okolo seba. "
V stredu, 18.10., sa Kultúrny dom vo Valči zaplnil raz - dva. Obecenstvo čakalo na predstavenie detí, ktoré sa na chvíľu stali hercami, recitátormi a spevákmi. Deti sa snažili, spolu s pani učiteľkami, o čo najkrajší a najpestrejší program. Potlesk divákov hovoril za všetko, asi sa im vystúpenia detí páčili. Starí rodičia okrem umeleckého darčeka dostali aj praktický darček. Deti im samy, s maličkou pomocou pani vychovávateliek, vyrobili zo slaného cesta magnetky, ktoré im budú stále pripomínať ich milované vnúčatká, pri pohľade na ne.
P.S.: Ešte jeden darček príde. Neveríte, však uvidíte. Poštou sme niektorým babkám, dedkom či starým rodičom posielali jednoduché, no zo
dotvorené pohľadnice.
Pondelok - Mlieko
- 24. 10. 2017
Pondelok bol v znemení mlieka. Pre žiakov bola pripravená prezentácia CD - „Cesta mlieka“.
Všetky informácie o mlieku sa deti dozvedeli cez zaujímavé rozprávanie kravičky Eličky v častiach venovaným kravičkám, prvovýrobe mlieka, jeho spracovaniu, druhom mliečnych výrobkov, ale aj skladovaniu, predaju a významu mlieka vo výžive.
Za každou časťou mala kravička Elička pre žiakov pripravené kontrolné otázky a správnu odpoveď vždy nejako zaujímavo ocenila.
Deti zaujala aj jej pesnička ku každej téme.
V tento deň si žiaci upevňovali poznatky o mlieku aj v spätnej väzbe.
Prváci kreslili podľa postupu kravičku Eličku, druháci a tretiaci zase výtvarne vyjadrovali, čo ich v prezentácii Cesta mlieka zaujalo a štvrtáci písali krátky sloh.
Hovorme o jedle
- 24. 10. 2017
V týždni od 16.10.2017 do 20.10.2017 na našej škole prebieha projekt , do ktorého sme sa zapojili v rámci celoslovenského projektu „HOVORME O JEDLE“.
Cieľom projektu je viesť deti k správnym stravovacím návykom ako súčasť zdravého životného štýlu, o úlohe potravín pri ochrane zdravia a schopnosti prevziať zodpovednosť za svoje zdravie.
V rámci každého dňa v týždni „Hovorme o jedle“ budú vyhlásené denné témy so zameraním na potraviny a výživu a základných zručností a vedomostí v oblasti kvality a bezpečnosti potravín a zdravej výživy.
Úlohou žiakov a učiteľov v triedach bude potom z realizovaných aktivít k vybranej téme pripraviť spätnú väzbu.
Súčasťou projektu bude aj spolupráca rodičov a to hlavne upevňovaním dobrých stravovacích návykov, zodpovedným výberom vhodných potravín (ovocia a zeleniny...) a pravdivým denným označovaním do pripraveného „ Zdravého kalendára“.
Držme si navzájom palce. Aj takto možno prispejeme k tomu, aby naše deti boli zdravé a zodpovedné sami k sebe aj ostatným ľudom .
Čítankovo
- 11. 10. 2017
Písmenková polievka (alebo ako nezanevrieť na knihu )
Tento rok sme prijali ponuku SCVČ ABC v Košťanoch nad Turcom zúčastniť sa na niektorých aktivitách ich výchovno – vzdelávacieho programu zameraného na rozvoj čitateľskej gramotnosti s uplatňovaním špecifických metód zážitkového učenia priamo v areáli ich centra.
Dňa 4. októbra sa žiaci najprv zoznámili s príbehom knihy Vaša Šuplatu „ S duchmi je vždy veselo“. Ak dobre aktívne počúvali, dozvedeli sa ako sa volalo 6 duchov, ako sa dostali do domu Ninky a jej otca spisovateľa, aké vlastnosti mali a prečo dostali také mená aké dostali, ako sa z ducha Bojuška mohol stať strašidelný duch a .....plno iných udalostí.
Po premietnutí rozprávky išli žiaci von do podnetného areálu. Tu mohli zistiť znenie zaklínadiel bosoriek, sľub bosoriek, ako sa robí hostina pre bosorky i podmienky, za akých je možné stať sa bosorkou.
Na krútiacich valcoch si zas mohli vyskúšať svoju pozornosť, obratnosť, matematické schopnosti, či zložiť na magnetickej tabuli z geometrických tvarov rôzne zvieratá ako tangramy.
No najviac žiakov zaujala jazda na „bicyklovlaku“ , počas ktorej spoznali cintorín našich najznámejších autorov detských kníh, hľadali ukrytých duchov z príbehu „S duchmi je vždy veselo“ ( Zimuška, Tlstuška, Hrajuška, Duška, Bojuško, Mudruško), hádali, v akej rozprávke sa práve nachádzali alebo v akom type krajiny sa ocitli.
Cestovanie za poznaním
- 5. 10. 2017
Koncom septembra navštívili žiaci 4. ročníka CEV TURIEC v Turčianskej Štiavničke. Toto centrum žiaci cyklicky navštevujú. Svojimi zážitkami sa vždy radi podelia s mladšími spolužiakmi. Preto sa aj súčasní štvrtáci tešili a zodpovedne sa na tento deň pripravili. Pre zvieratká, ktoré sú súčasťou CEV, nakúpili krmivo a hračky. Čo nás ale milo prekvapilo, bola prehliadka úplne novej expozície malej lesnej úzkorozchodnej železničky, spojenej s pútavým rozprávaním pána Kondela. Dozvedeli sme sa, že ju dal postaviť gróf Révay a nazval ju podľa mena svojej manželky grófky Lujzy. Železnička mala uľahčiť zvážanie dreva z okolitých hôr panstva grófa Révaya.
Keďže sme sa z dôvodu prerábania kaštieľa nemohli dostať do nádherných Štiavnických záhrad a spoznávať krásu fauny, o to intenzívnejšie sa deti venovali: spoznávaniu zvierat žijúcich v našich horách, ako prekonať strach z hadov či uplatňovať starostlivosť o zvieratá. Na záver nášho vyučovania sme hľadali smutné a stratené srdcia ľudí rôznych vekových kategórií usmrtených počas druhej svetovej vojny a navštívili miestnu zvonicu s troma zvonmi. Viete prečo jeden zvon bol najmenej vyšúchaný? Lebo zvoní len keď dobije detské srdiečko, a to sa stáva málokedy.
Už sa tešíme na jar, kedy sa tam opäť vrátime.
Sila, áno to je sila
- 5. 10. 2017
September máme za sebou a na Prírodovede sme prebrali prvý tematický celok nazvaný SILA. Zoznamovali sme sa s tromi druhmi sily: magnetickou, geografickou a elektrickou. Keďže s každou silou sa stretávame v každodennom živote, definície a dôležité poznatky sme si vyvodili sami na rôznych pokusoch alebo videách. Trením pravítka o vlasy sme vytvorili statickú energiu, magnetickú silu sme skúmali na viacerých pokusoch, z ktorých sme zistili:
- ktoré predmety magnet priťahuje a ktoré nepriťahuje
- vzájomné pôsobenie magnetických pólov
- praktické využitie magnetickej sily napr. pri zbieraní železných pilín
- skúšali sme zmagnetizovať železné predmety, ktoré získali na chvíľu magnetickú schopnosť
- možnosť vytvorenia kompasu zmagnetizovaním ihly
Geografickú silu pozná a vie pomenovať každý štvrták, ale pokusmi sme zistili, že veľkosť gravitačnej sily závisí od hmotnosti predmetov, a že na každý padajúci predmet pôsobí odpor vzduchu, preto veci rovnakej hmotnosti a materiálu nemusia mať rovnakú rýchlosť dopadu na zem. Pozorovali sme to na papieri, jeden sme skrčili do guličky a ten padal rýchlejšie. Nulovú gravitáciu sme pozorovali na videu zo života astronautov vo vesmírnej stanici. Čaká nás ďalší tematický celok, ešte zaujímavejší – VESMÍR.