To sa dozvedeli a učili žiaci prvého ročníka vo vyučovacom bloku 12. marca 2018.
V rannej komunite najprv každý žiak, podľa vlastného rozhodnutia, dokončil neplnú vetu „Keď svieti slnko….“ a zistil, že to bol dôsledok toho, že slnko svieti.
Potom každý odpovedal na jednu z otázok:
Čo je príčinou toho, že sú kaluže?
Čo je príčinou toho, že sme strapatí?
Čo je príčinou toho, že nám škŕka v brušku?
Čo je príčinou toho, že sa nám chce spať?
Čo je príčinou toho, že sa konáre stromov kníšu?
Čo je príčinou toho, že sa sánkujeme?
Čo je príčinou toho, že hasičské auto húka?
Čo je príčinu toho, že sa loď potopí?
Čo je príčinou toho, že spadnem z bicykla?
Čo je príčinou toho, že vieš čítať?
Čo je príčinou toho, že si cyklista rozbil hlavu?
Čo môže byť príčinou toho, že sa stane nejaká havária na ceste?
Práve cez poslednú otázku sa žiaci dostali, cez rôzne odpovede, až k tomu, že príčinou havárie môže byť, že vodič prehliade nejakú dopravnú značku.
V krátkom výklade sa potom prváci dozvedeli, že značky môžu mať rôzny geometrický tvar ( integrácia s matematikou) a samozrejme aj farbu, kto musí dobre poznať dopravné značky okrem vodičov áut a kde dopravné značky nachádzame.
V tento deň prváci plnili aj úlohu z triedneho projektu „Zavádzanie životnej zručnosti priateľstvo“ a šnúrkou bola dvojica spojená počas dvoch vyučovacích blokov. Táto aktivita mala žiakov viesť k zodpovednosti v priateľstve – snažiť sa robiť všetko tak, aby sa šnúrka neroztrhla.
13 dopravných značiek sa prváci učili poznávať tak, že dvojica mala na vystrihnutú šablónku hlavy písať pod seba čísla dopravných značiek, ktoré pomenovala učiteľka. Tie boli pripevnené na tabuli a označené číslami.
Okamžitou spätnou väzbou bola kontrola čísla, pod pomenovanou dopravnou značkou.
V ďalšej aktivite si dvojice upevňovali poznávanie dopravných značiek. Hľadali v rozhodených dopravných značkách na koberci pomenované dopravné značky učiteľkou a lepili na druhú stranu
šablónky hlavy.
V energizére bolo úlohou žiakov bežať k pomenovaným dopravným značkám, ktoré boli rozmiestnené po triede. Aj takto si prváci upevňovali poznávanie dopravných značiek, čo Adam Cíger hneď aj dokázal, pretože vedel pomenovať všetkých 13 dopravných značiek.
Svoju techniku čítania si žiaci upevňovali pri prvom čítaní textu pod názvom „ Hádka dopravných značiek“. V ňom sa dozvedeli, že každá dopravná značka je potrebná a priatelia sa nehádajú.
Aj písanie sa nieslo v znamení značiek. Z textu žiaci prepisovali 5 viet.
V druhom vyučovacom bloku si žiaci zopakovali, čo je príčina a dôsledok. Hľadali v 16 obrázkoch dvojice - príčinu a dôsledok a lepili na papier A4. Napríklad: Keď fúka vietor, odfúkne mi šiltovku. Keď prší, chodíme pod dáždnikom. Keď vyjdeme z bazéna, sme mokrí.
Na matematike riešili slovné úlohy o počte dopravných značiek na uliciach typu o menej, menej, spolu. Tu museli žiaci nielen slovné úlohy čítať, ale písať aj odpovede.
Na domácu úlohu mali žiaci dopísať 10 neúplných pomenovaní dopravných značiek a venovať čas aj čítaniu textu „ Hádka dopravných značiek“ čítaného v škole.
Už viete, čo majú spoločné dopravné značky, príčina, dôsledok a priateľstvo?