Celoškolský projekt zameraný na plnenie úloh prierezovej témy ľudová a regionálna výchova
„Kapusta, kapusta, kapusta....“
V Turci sa v minulosti nenašla hádam ani jedna rodina, ktorá by neudržiavala tradíciu tlačenia kapusty do suda. Všetci členovia rodiny sa rôznou mierou na jej tlačení podieľali. Deti sledovali postup tlačenia, počúvali príbehy alebo mohli zo suda vyčrpkávať šťavu, ktorú kapusta púšťala. Ba každá rodina mala i svoje tajné ingrediencie, aby bola kapusta pekná biela, či zafarbená do ružova, nezmäkla, dobre kysla, bola primerane kyslá a tiež dlho vydržala.
Pomaličky sa však tradícia tlačenia kapusty z našich rodín začala vytrácať. V supermarketoch si ju môžeme jednoducho kúpiť práve vtedy, keď ju potrebujeme.
Aby sa však tradícia tlačenia kapusty úplne „nestratila“, každý rok žiaci Základnej školy vo Valči, pod vedením svojich učiteliek, tlačia kapustu najmenej do dvoch súdkov.
Cieľom toho projektu bolo nielen natlačiť kapustu, ale dozvedieť sa o nej čo najviac. Preto žiaci plnili samostatne alebo v skupinách aplikačné úlohy. Tentokrát ich bolo sedem.
Celý týždeň sa niesol v danej téme. V jednotlivých triedach sa učivo predmetov prepájalo s „kapustou“. ( čítať náučné texty o kapuste, vyhľadávať na internete pod rôznymi heslami informácie o kapuste, riešiť slovné úlohy o kapuste, vypočítavať koľko eur minieme pri nákupe ingrediencií na tlačenie kapusty, čítanie príbehov v hlavnej úlohe kapusta = „Zajačia rozprávka“, otázky z týchto príbehov na rozvoj čitateľskej gramotnosti, vytvorenie podoby kapusty z papierových kapustných listov, vymýšľanie básničiek, pesničiek na melódiu “Bola babka“, „Močila konope močila,“ nácvik tančeka na vytvorenú pesničku, nákupy – podľa zoznamov surovín na šalát, koláč, čalamádu, fliačky s kyslou, či so sladkou kapustou, na tlačenie kapusty, ... )
V piatok to vyvrcholilo! 7 úloh na siedmych stanovištiach.
1. Tlačenie kapusty - postup podľa žiakov z predchádzajúcich dní projektu
2. Zaváranie čalamády ( recept – čítanie s porozumením )
3. Pečenie slaného kapustového koláča ( recept – čítanie s porozumením )
4. Fliačky so sladkou kapustou ( recept – čítanie s porozumením )
5. Fliačky s kyslou kapustou ( recept – čítanie s porozumením )
6. Šalát z čínskej kapusty
7. Vytváranie postavičiek, základom ktorých bude menšia hlávka kapusty
Žiaci všetkých tried sa rozdelili do skupín po 7 tak, že každý žiak dostal nejakú podobu kapusty na obrázku a jeho úlohou bolo nájsť bez slova k sebe 6 spolužiakov.
Jednotlivé skupiny boli pridelené na jednotlivé stanovištia a po zaznení melódie sa menili na jednotlivých stanovištiach v smere hodinových ručičiek. Na každom stanovišti bol jeden pedagogický pracovník, ktorý so žiakmi vždy zopakoval, čo a ako sa na danom stanovišti robilo.
Záverečná reflexia bola sebahodnotením práce skupín.
Po vystriedaní sa všetkých skupín na všetkých stanovištiach pracovali skupiny podľa zadanej informácie:
*Nakreslite takú veľkú kapustnú hlavu, ako hodnotíte svoj výkon pri plnení úloh na jednotlivých stanovištiach.
*Nakreslite kapuste také veľké oči, koľko nových vecí ste sa naučili.
*Nakreslite kapuste také veľké ústa, ako sa vám darilo aktívne počúvať.
*Nakreslite kapuste taký veľký nos, ako ste sa pri práci vo svojej skupine cítili.
*Nakreslite kapuste také veľké ruky, ako často ste ich potrebovali pri práci s kapustou.
*Nakreslite také veľké nohy, ako ste ich dnes využívali. (Porozmýšľajte kedy a pri čom.)
*Oblečte svoju kapustu podľa toho, ako ste dnes v skupine spolupracovali.
Pri záverečnej reflexii sme sa dozvedeli, že krájanie a natlačenie kapusty do dvoch hlinených súdkov si vyskúšalo viacero detí s nohou obalenou v igelite. Pre mnohých je to každoročne premiéra. Podľa slov detí je tlačenie kapusty zaujímavé, nie ľahké, ale páčilo sa im to.
V ŠKD si potom žiaci pochutnávali na tom, čo si sami pripravili. Niektorým viac chutili fliačky so sladkou kapustou, iných zaujala chuť fliačkov s kyslou kapustou. Úspech mal i šalát z čínskej kapusty a slaný kapustový koláč upečený podľa receptu pani učiteľky Dózsovej.
A čo cieľ projektu? Ten žiaci isto s p l n i l i !