Väčšina ľudí bez nej neprežije viac ako tri dni. Do kontaktu s ňou prichádzame dennodenne. Voda má nekonečné množstvo využití. Aj preto pedagogickí pracovníci nenechali nič na náhodu a na tento deň pripravili, v rámci celoškolského projektu, pre žiakov aktivity zamerané na vedomosti i praktické činnosti spojené s vodou.
Žiaci rozdelení po 6-tich v deviatich skupinách s názvami podoby vody ako ľad, sneh, para, hmla, cencúľ, inovať, krúpy, ľadovec, voda najprv plnili vedomostné úlohy v pripravenom pracovnom liste priamo v škole. Cestou k studničke v osade Brčná plnili skupiny úlohy praktické. Na Dielci mali vyhľadať 8 ukrytých kartičiek s pomenovaním, čo vodu znečisťuje. Niektoré skupiny snorili a snorili a vysnorili všetky, iné tomu nevenovali pozornosť a našli len 2-3. Pri vodojeme nad Dielcom sme oslovili pracovníkov vodárni, ktorí tam práve boli a milá pani nám porozprávala, čo to je vodojem, odkiaľ sa v ňom berie voda, čím sa čistí, ako často sa kontroluje jej kvalita, v akých dedinách si ju môžeme napustiť otočením kohútika. Tí, čo počúvali aktívne to zúročili v poslednej úlohe, ktorú skupiny robili ráno 23. marca v škole. Medzi zábavné úlohy patrilo pranie ponožiek v potoku Slovianka a ich vyvesenie na špagát, ktorý si každá skupina mala niekde natiahnuť a zhadzovanie pohárovej pyramídy vodnými pištoľami. Ako sa ukázalo, bola to rozhodujúca súťaž, pretože niektoré družstvá zvolili správnu techniku ( mieriť na spodné poháre ) a množstvom vody vo vodnej pištoli sa im podarilo zhodiť až 20 pohárov, čo bol riadny náskok.
Potom sme otvorili studničku opakovaním rečňovanky po pani riaditeľke „Čiki, miki, čiki, miki, čiki miki, odomyky, kľúčik zlatý otvor jednu zo stuničky , nech sme zdraví, zdravučičkí.“ A každý žiak bol tou vodičkou z otvorenej studničky trošku „POHLADKANÝ“, aby bol zdravý.
V poslednej úlohe cestou do školy si žiaci vyskúšali filtrovanie zakalenej vody z potoka Slovianka. Aj tu mohli získať od 5 do 2 bodov podľa čistoty prefiltrovanej vody. Niektoré skupiny zistili, že je tým čistejšia čím viac ju filtrujú a dôležitá tiež bola rýchlosť filtrovania – čím pomalšie, tým čistejšia voda.
Deň vody však pokračoval aj 23. marca ráno v škole. Úlohou skupín bolo odpovedať na posledných 5 otázok overujúcich ako aktívne počúvali milú pani pri vodojeme nad Dielcom. V záverečnej reflexii zas žiaci kreslili kvapku vody podľa nápovedí:
*Nakresli takú veľkú kvapku vody ako si sa na Deň vody cítil. *Nakresli kvapke také veľké ruky, čo nové si sa dozvedelo vode.
*Nakresli kvapke také dlhé nohy ako si zvládal praktické úlohy
7 s vodou.
*Nakresli kvapke také veľké oči ako si počas tohto dňa uplatňoval životné zručnosti ako zdravý rozum, vytrvalosť, spolupráca, priateľstvo.
*Nakresli kvapke také veľké ústa, ako si aktívne počúval informácie pri vodojeme nad Dielcom.
Po veľkej prestávke sa žiaci dozvedeli, po spočítaní všetkých bodov, víťazné družstvá. Na 3. mieste sa umiestnila skupina sneh na druhom skupina inovať a prvé miesto získal ľadovec, kde boli štvrtáci Alexander Krška, Sofia Skuhrová, tretiak Matej Bučkuliak a druháci Karin Greschner a Ondrej Lomen. Blahoželáme!!!
A na záver niekoľko zaujímavosti o vode:
- väčšina pitnej vody sa nachádza pod povrchom Zeme
- z dostupnej vody na Zemi môžu ľudia používať iba tri desatiny
- 1,7 % vody na Zemi je trvale zamrazená
- človek prežije bez jedla aj mesiac, ale bez vody 3 až 7 dní
- bábätká za prvého polroka svojho života príjmu sedemkrát viac tekutín ako dospelý človek
- dvakrát viac vody sa využije na výrobu kávy ako čaju