Integrácia učiva vychádzajúca z učiva prvouky ŽIVOČÍŠNÉ SPOLOČENSTVÁ začala prekrytým obrázkom, z ktorého žiaci videli iba kúsok a ich úlohou bolo uplatniť svoju predstavivosť a vyjadriť, z akého obrázka je ten kúsok. Odkrytím obrázka sa žiaci dozvedeli, že to bol obrázok mravca. Tak sa dozvedeli, že nasledujúce 2 týždne sa budú všetky aktivity spájať práve so spoločenstvom mravcov. Ich prvou úlohou bolo v rannej komunite povedať, čo už o mravcovi vedeli.
Pri kooperatívnom učení sa žiaci v štyroch skupinách, čítaním náučného textu ”Mravec lesný”, rozdeleného na 4 časti, dozvedeli základné poznatky o mravcovi. Potom tieto poznatky prezentovali pred žiakmi ostatných 3 skupín, čo si vyžadovalo aktívne počúvanie a pozornosť.
V texte vyznačovali oznamovacie vety zelenou pastelkou, opytovacie vety červenou a zvolacie vety žltou pastelkou.
Poznatky si upevňovali aj písaním 6 viet o mravcoch formou diktátu, prepisom určenej časti textu o mravcoch ”Rozmnožovanie”, či dopisovaním neúplných viet súvisiacich s témou.
Na hodinách matematiky riešili slovné úlohy súvisiace so životom kást mravcov- kráľovej, robotníc a samčekov, ale aj tvorením vlastných slovných úloh vo dvojici s touto témou pre ostatných žiakov triedy.
Aby si od učenia aj oddýchli, energizérom bola krátka video rozprávka “Bračekovia mravčekovia”, kde mravce Julo a Gusto objavili sojčie pierko a využili ho pri leteckej súťaži.
V programe POWER POINT si upevňovali učivo o mravčom spoločenstve a dozvedeli sa ďalšie nové poznatky.
Na hudobnej výchove sa naučili spievať pieseň “Chrobáčikovia”.
Pri spoločnom tvorení pojmovej mapy si žiaci mohli v plnej miere uvedomiť, čo už o mravcovi vedia, v čom ešte nemajú istotu a čo si ešte majú upevniť. Práve nimi vytvorená pojmová mapa, vyvesená v triede, im pri tom môže pomáhať.
Na záver žiaci pracovali na aplikačných úlohách, z ktorých si mohli vybrať a uplatniť svoj preferovaný štýl učenia – svoju silnú stránku.
APLIKAČNÉ ÚLOHY
1.Zhotovím mravenisko z rôzneho materiálu a nalepím na výkres A3.
2.Urobím prierez mraveniska v jeho podzemnej časti.
3.Napíšem všetko, čo viem o jednej kaste mravcov k nakreslenému mravcovi.
4. Nakreslím veľkého mravca a popíšem jeho časti tela.
5.Dopíšem rýmy do básničky.
6. Nakreslím a dolepím vývoj mravca.
7. Prepíšem zaujímavosti o mravcovi.
8. Vyhľadám na internete niečo zaujímavé o mravcovi.
Okrem druhej aplikačnej úlohy pracovali druháci na všetkých ostatných. Niektoré plnili samostatne a niektoré vo dvojici či trojici.
Druháci si svoje poznatky mohli meniť na vedomosti aj v domácom prostredí vypracovávaní testov v programe ALF cez počítač.
Na informatike sa učili nakresliť v programe skicár mravca a vložiť jeho obrázok do „slajdu“ v programe POWER POINT a napísať o ňom pár viet, zmeniť veľkosť písma , tvar i farbu.
Najlepší osobný výkon podali druháci, keď to, čo sa naučili o spoločenstve mravcov, prezentovali za pomoci pojmovej mapy a svojich aplikačných úloh pred žiakmi 3. A triedy.